کوتاه سربازان تابستان خبر بین الملل

کوتاه: سربازان تابستان خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی پشیمان نیستم، حتی هنگامی که اوین رفتم / صفایی‌فراهانی

تندروی نکردیم| حوادث ۸۸ را پیش‎بینی می‎کردم| دختران را راجع به حجاب قانع کنیم ولی نه با زور 

پشیمان نیستم، حتی هنگامی که اوین رفتم / صفایی‌فراهانی

صفایی فراهانی: پشیمان نیستم، حتی هنگامی که اوین رفتم

عبارات مهم : سیاسی

تندروی نکردیم| حوادث ۸۸ را پیش‎بینی می‎کردم| دختران را راجع به حجاب قانع کنیم ولی نه با زور

محسن صفایی فراهانی از آنها که می‎گویند اصلاح طلبان تندروی کردند؛ خواست دلایل‎شان بگویند و گفت: بهتر است مستندات اتهاماتی که مطرح می کنند را ارایه دهند. او در تصویر العمل به اینکه تحصن مجلس ششم، مصداق تندروی است یا نه؟، اظهار داشت: یک عده فکر کردند که جهت نشان دادن اعتراض خود که گوش شنوایی جهت آن نیست، از این روش مدنی استفاده نمایند. آیا با آن کار جهت کسی مزاحمت ایجاد کردند؟

هرجا از «مدیر خوب» صحبت می‎شود، ناخودآگاه نامش درذهن نقش می‎بندد. دلیلش هم واضح هست؛ آیا که پا در هر عرصه ای گذاشت و سکان مدیریتش را به دست گرفت، قدرت و تسلطش آن حوزه را متحول کرد. از قائم مقامی وزارت صنایع و مشاوره در وزارت نیرو گرفته تا مدیریت فدراسیون فوتبال. نزدیک به 16 سال از استعفایش در این فدراسیون می گذرد؛ ولی هنوز اهالی فوتبال از او به نیکی یاد می‎کنند، چه آنکه علی کریمی با وجود تمام محدودیت‎ها در برابر دوربین‎های صدا و سیما در برنامه 90 می‎گوید «در فوتبال هرچه داریم، از صفایی فراهانی است».

پشیمان نیستم، حتی هنگامی که اوین رفتم / صفایی‌فراهانی

اما بعد از سال 88 و حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، محکومیت‎ها و دادگاه ها؛ محسن صفایی فراهانی که عضو شورای مرکزی جبهه همکاری بود از فعالیت های حزبی منع شد؛ ولی هنوز نظریاتش جهت جریان چپ راهگشا است.

به بهانه نوروز و اتفاقات سال 96 قراری با محسن صفایی فراهانی گذاشتیم و به دفترش رفتیم. صحبت به تحصن مجلس ششم و حوادث سال 88 رسید، گفت که اصلاح طلبان هیچ گاه تندروی نکرده اند. به زعم او که با لیست جبهه همکاری به کجلس ششم راه یافته بود، یک عده در آن مجلس فکر کردند که جهت نشان دادن اعتراض خود که گوش شنوایی جهت آن نیست، از این روش مدنی استفاده نمائید. آیا با آن کار جهت کسی مزاحمت ایجاد کردند؟

تندروی نکردیم| حوادث ۸۸ را پیش‎بینی می‎کردم| دختران را راجع به حجاب قانع کنیم ولی نه با زور 

او که سال 88 به اتهام «اقدام علیه امنیت، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و تشویش اذهان عمومی» به شش سال حبس تعزیری محکوم شد و مدتی را در اوین گذراند؛ هنگامی که با این پرسش روبرو می‎شود که آیا از فعالیت سیاسی پشیمان نیستید؟، می گوید: به هیچ عنوان!

آنچه در ادامه می خوانید بخش کوتاهی از گفت و گوی خبرآنلاین با محسن صفایی فراهانی است که ادامه آن را بعد از تعطیلات نوروزی در صفحه سیاسی خواهید خواند:

این نقد را به اصلاح طلبان وارد می‎دانید که گاهی به عنوان نمونه در سال 88 یا در مجلس ششم تندروی کردند؟

پشیمان نیستم، حتی هنگامی که اوین رفتم / صفایی‌فراهانی

نه. تند و کند را چطور تعریف می کنید؟ من زمانی قبول می کنم که بگویند مجلس ششم تند رفت که ببینیم قوانینی که مجلس ششم تصویب کرده پرسشها عدیده ای را جهت کشور و مردم بوجود آورد.

در مورد پرسشها یک کشور بحث می کنیم. این پرسشها را هم نباید در حد گپ دو نفر دانست، ما متاسفانه پرسشها کشور را در حد گپ دو تقلیل می دهیم! یعنی می گوییم اگر فلان کس، فلان نطق را کرد این تندروی هست. باید ببینیم آثار آن نطق چه بوده؟ آثار آن اقدام چه تبعاتی جهت کشور به وجود آورده؟ اگر تبعاتی را به وجود آورده و شرایط مشکل را به کشور تحمیل کرده ،می شود گفت تندروی کرده ولی اگر روی صحبت او با شخصیت خاصی بوده این را نبایستی به حساب تندروی یک جناح دانست.

تندروی نکردیم| حوادث ۸۸ را پیش‎بینی می‎کردم| دختران را راجع به حجاب قانع کنیم ولی نه با زور 

اما تحصن مجلس ششم را غالبا مصداق تندروی اصلاح طلبان می‎دانند.

تحصن یک اقدام مدنی بوده که در تمام ادوار قبل و بعد از مشروطه در کشور عزیزمان ایران وجود داشته. یک عده فکر کردند که جهت نشان دادن اعتراض خود که گوش شنوایی جهت آن نیست از این روش مدنی استفاده نمائید. آیا با آن کار جهت کسی مزاحمت ایجاد کردند؟ یا اغتشاش کردند یا مجلس و قانونگذاری را تعطیل کردند و …؟ اتفاقا در دوران تحصن بود که قانون بودجه سال بعد تصویب شد. تحصن مجلس، صرفاً یک حرکت اعتراضی به رد صلاحیت های شورای نگهبان جهت مجلس هفتم بود.

چرا بعضی حرکت های مدنی را تندروی می دانند؟ با چنین نگاهی است که جایی که آن زن مسن جهت اعتراض ایستاده بود را نرده می کشند یا روی صندوق مخابرات شیروانی می زنند! این که مدیریت کردن نیست. مدیریت یعنی بررسی مسائلی که ریشه در جامعه دارد و پیدا کردن راه حل اساسی جهت برطرف آنها! زن های نسل امروز بعضاً با حجاب مخالف هستند، باید آنهارا قانع نماییم، البته نه با حربه زور!

پشیمان نیستم، حتی هنگامی که اوین رفتم / صفایی‌فراهانی

سال 88 چطور؟ ادعای تخلف و تقلب در انتخابات را هم تندروی نمی‎دانید؟

آنهایی که می گویند اصلاح طلبان تندروی کردند باید علت بگویند، با کلی گویی که نمی شود! 9 سال گذشته هست، بهتر است مستندات آن اتهاماتی که مطرح می کنند و اصلاح طلبان را عامل اغتشاش معرفی می کنند را ارایه دهند!

رئیس جمهور دوره دهم مگر همین الان به رهبری نامه ننوشته که انتخابات را بدون مهندسی برگزار کنید؟ مگر سخنگوی شورای نگهبان نگفته ایشان خودش سال 88 انتخابات را می خواست مهندسی کند؟ ما که خارج از حکومت بودیم، چطور می خواستیم انتخابات را مهندسی کنیم!؟ ما چه امکانی داشتیم که بتوانیم دخالت نماییم؟ مگر مردم راهپیمایی بیست و پنجم خرداد 88 را به سکوت برگزار نکردند> نمی شد همان راهپیمایی آرام را تحمل کرد؟

حرفی که من سال 82 به آقای مرتضوی گفتم را الان هم می گویم. در آن سال من گفتم شما با برخوردهای خشنی که با دانشجویان می کنید از آنها قهرمان می سازید. همین دخترانی که در خیابان انقلاب ایستادند و اعتراض کردند، اگر با اینها برخورد رافت آمیز می شد، آیا واقعا در جامعه آشنا می شدند؟ ولی امروز در جامعه مطرح هستند! اکثر زن ها اسم آنها را می دانند. کدام برخورد عقلانی است و کدام برخورد هزینه ایجاد می کند؟ برخوردها مدیریت شده است است یا رفتارهای بدون کنترل را شاهدیم؟، توقع از مدیریت کشور برخورد مدبرانه است.

به نظر شما بین اصلاحات دهه هفتاد، هشتاد و نود چه تفاوتی وجود دارد؟

بین اصول اصلاحات نمی توانم بگویم تفاوتی وجود دارد؛ ولی می توانم بگویم رشد اصلاح طلبی در جامعه کشور عزیزمان ایران در طول دو دهه اخیر قابل توجه هست. یعنی مردمی که به حقوق مدنی خود توجه کردند، به حق اجتماعی ارزش توجه کردند، در فضای سیاسی تلاش کردند همکاری جدی تر داشته باشند؛ زیاد شده است اند. انتخابات سال 88 خیلی اذیت کننده و پرهزینه جهت همه بود؛ ولی باز هم مردم در سالهای 92، و 94 و 96 کاملاً هوشیارانه عمل کردند. این بسیار امیدوار کننده است.

منظورم احزاب اصلاح طلب بود؟

احزاب اصلاح طلب بعد از سال 88 بدلیل شرایط امنیتی بسیار محدود شدند.

یعنی شما قائل به اصلاح طلب پیش از 88 و پسا 88 هستید؟

احزاب اصلاح طلب به علت محدودیت هایی که بعد از سال 88 به آنها تحمیل شد و حتی عامه مردم احساس کردند که با هزینه کمتری باید در فعالیت های سیاسی شرکت نمایند! طبیعی بود که احزاب از آن فضای باز و تحرکی که بعد از سال 76 داشتند، بسیار محدودتر شدند. ولی خوشبختانه نگاه اصلاح طلبی در مردم رشد کرده هست. اینکه مردم حقوق خود را مطالبه می کنند، نشان دهنده رشد جامعه هست. مردم عمل به قانون را می خواهند، از تبعیض و فساد گسترده خسته شده‎اند!

سرلیستی آقای عارف، نتیجه فعالیت اصلاح طلبان بعد از سال 88 بود. آیا او لیدری بود که اصلاح طلبان انتظارش را داشتند؟

من همانطور که گفتم از سال 88 به بعد در احزاب فعالیت سیاسی نداشتم که بدانم اصلا نحوه گزینش ایشان و یا نحوه برخورد با کار ایشان چطور بوده؛ جهت همین نمی توانم نظر بدهم. باید در احزاب باشی تا ببینی با چه شرایطی نفرات را معرفی می کنند و کار را پیش می برند. تا جایی که من خبر دارم احزاب اصلاح طلب بر اساس ائتلاف به ایشان نرسیده بودند.

لیدری ایشان را با بهزاد نبوی یا محمدرضا خاتمی در مجلس ششم در یک حد می دانید؟

من واقعا اطلاع ندارم.

آیا شده است که آقای صفایی فراهانی از فعالیت سیاسی پشیمان شود؟

نه.

حتی هنگامی که اوین بودید؟

نه. از دو سه سال قبل از سال 88 فکر می کردم که آن اتفاق ها می افتد. چون می دیدم که فضا بسته تر می شود. کاملا بسته شدن فضا بعد از سال 84 ملموس بود.

چقدر نسبت به آینده امیدوار هستید؟

اصلا نمی توانید امیدوار نباشید چون راه نجات کشور و راه تعالی کشور با امید هست. ما با امید می توانیم فضای کشور را عوض کردن بدهیم و به سمت عقلانیت و خرد جمعی برویم که جهت اداره کردنش از مردم کمک بگیرد. من فکر می کنم همه کسانی که با بدبینی فضا را تنگ می کنند، نهایتا کنار خواهند رفت. تجربه دنیا این را نشان می دهد که در این دوره نمی شود برابر خواسته های مردم ایستاد. در شرایطی که با یک فیلترشکن فرزند 15 ساله هم می تواند به همه خبرها دسترسی داشته باشد، آدم سیاسی که جای خود دارد. الان دیگر سال 55 و 56 نیست که با استنسیل بخواهیم اعلامیه تکثیر کنیم و بین مردم پخش نماییم. الان یک نفر یک کلمه حرف می زند، دو ساعت بعد همه دنیا به آن خبر دسترسی دارند.

راه نجات کشور راه باز کردن جهت حضور زیاد مردم در اداره واقعی کشور هست. هر چقدر راه بستن را پیش ببرند، حتما حتما به کشور صدمه می زنند.

واژه های کلیدی: سیاسی | تندروی | فعالیت | فراهانی | انتخابات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz