کوتاه سربازان تابستان خبر بین الملل

کوتاه: سربازان تابستان خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی لطفا , وزيران تحميلي را كنار بگذاريد

«صدای مردم»؛ این عالی ترین عبارتی است که می توان راجع به مواضع سیاسی و اقتصادی حجت الاسلام شیخ قدرت ا… علیخانی به کار برد.کسی که سه دوره نماینده مردم در مجلس

لطفا , وزيران تحميلي را كنار بگذاريد

وزيران تحميلي را كنار بگذاريد؛لطفا

عبارات مهم : سیاسی

«صدای مردم»؛ این عالی ترین عبارتی است که می توان راجع به مواضع سیاسی و اقتصادی حجت الاسلام شیخ قدرت ا… علیخانی به کار برد.کسی که سه دوره نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بوده و امروز به یکی از پناهگاه های مهم مردم جهت بیان دردها و پرسشها خود تبدیل شده است است.

لطفا , وزيران تحميلي را كنار بگذاريد

حجت الاسلام علیخانی که از سابقون انقلاب اسلامی است در گفت وگو با «آرمان» با صدایی گرفته عنوان می کند:«میزان فقری که امروز در جامعه وجود دارد دلواپس كننده هست. بسیاری از مردم از بیان دردهای خود به علت شرم و حیا خودداری می کنند و در واقع آبروداری می کنند». ایشان ادامه می دهد:«اگر واقع بین باشیم باید عنوان کنم که اعتماد بخش هایی از جامعه از مسئولان سلب شده است و اگر این اوضاع ترمیم نشود نمی توان به اصلاح اوضاع جامعه در آینده امیدوار بود».

مشاور پارلمانی مرحوم آیت ا… هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با انتقاد از رویکرد بعضی از وزرا عنوان می کند:«متاسفانه آقای روحانی هنوز موفق نشده اند پاسخ مناسب و متناسب با ۲۴میلیون رأیی که مردم به ایشان داده اند، را به جامعه بدهند». در ادامه متن گفت وگوی «آرمان» با حجت الاسلام قدرت ا… علیخانی را از نظر می گذرانید.

«صدای مردم»؛ این عالی ترین عبارتی است که می توان راجع به مواضع سیاسی و اقتصادی حجت الاسلام شیخ قدرت ا… علیخانی به کار برد.کسی که سه دوره نماینده مردم در مجلس

افکار عمومی و بدنه جریان اصلاحات به چه میزان از عملکرد دولت دوازدهم رضایت دارند؟ ناآرامی های اخیر چه تاثیری در واکنش‌ها دولت داشته است؟

در شرایط کنونی کشور با چالش ها و پرسشها زیادی مواجه است و به همین علت دولت آقای روحانی کار مشکل در آینده پیش رو خواهد داشت. با این وجود بعضی تلاش می کنند پرسشها کنونی کشور را به پرسشها اقتصادی تقلیل بدهند و همه چیز را در اوضاع اقتصادی مردم خلاصه کنند. به نظر من نباید همه چیز را به پرسشها اقتصادی تقلیل داد. بدون شک در ناآرامی های اخیر پرسشها سیاسی نیز دخیل بود و نمی توان منکر این قضیه شد.کشور ما دارای جمعیت جوانی است و به همین علت ما باید دغدغه های جوانان را در زمینه های متفاوت جدی تلقی کنیم. بنده مرتب با مردم در ارتباط و از نزدیک با پرسشها آنها آشنا هستم. اوضاع فقر موجود در جامعه بسيار دلواپس كننده است و در نوع خود یک فاجعه هست. در شرایط کنونی مراکز رسمی آمارهایی راجع به فقر در جامعه ارائه می کنند که به نظر مي رسد با واقعیات همخوانی ندارد و اوضاع فقر بسیار جدی تر و گسترده تر از این آمارهاست.

چرا چنین اتفاقی رخ داده است؟

اين عنوان معلول عوامل متفاوت كوتاه مدت و بلندمدت داخلي و حتي خارجي هست. ولی مهمترين عامل سياست هاي غلطي است كه در حوزه هاي متفاوت براي دوره هاي طولاني اجرا شده است و اكنون آثار و نتايج آن به آن شكل خود را نشان مي دهند. اين وضعيت دلواپس كننده فقط در حوزه اقتصادي نيست، در حوزه اجتماعي و آسيب هاي آن كه امروز موجب جلب توجه همگان شده است است نيز همين صدق می کند. عبور از اين وضعيت نيازمند عزم و اجماع ملي و تغييرات جدي در برخي سياست ها، برنامه ها و البته رويكرد مديران در همه قوا به ويژه دولت است و تا اين اتفاق نيفتد، نمي توان نسبت به اصلاح شرايط خوش بين بود.

لطفا , وزيران تحميلي را كنار بگذاريد

بر چه اساسي فقر موجود را بسيار دلواپس كننده مي دانيد؟

در سال های اخیر دولت بودجه شرکت هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی را چندین برابر کرده هست. این در حالی است که عده ای به علت شرم و حیایی که دارند اوضاع خود را به کمیته امداد و شرکت بهزیستی اعلام نمی کنند و از چنین نهادهایی کمک نمی گیرند. در نتیجه بسیاری از مردم آبروداری می کنند و پرسشها خود را جهت کسی بازگو نمی کنند.

7 ماه از شروع به كار دولت يازدهم مي گذرد. عملكرد دولت را در اين مدت چگونه ارزيابي مي كنيد؟

«صدای مردم»؛ این عالی ترین عبارتی است که می توان راجع به مواضع سیاسی و اقتصادی حجت الاسلام شیخ قدرت ا… علیخانی به کار برد.کسی که سه دوره نماینده مردم در مجلس

مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال96 نزدیک به24میلیون به آقای روحانی رأی داده اند. این در حالی است که به نظر من آقای روحانی هنوز موفق نشده پاسخ مناسب و متناسب با اين آرا را به جامعه بدهد و اميدوارم وقت نگذرد. 24 میلیون، رأی قابل توجهی هست. آقای روحانی مي توانست و مي تواند با اين اعتبار قوي از جامعه و پايگاه اجتماعي خود براي حل مشكلاتي كه كشور و دولت با آن مواجه هست، كمك بگيرد. ولی متاسفانه نه تنها اين اتفاق نيفتاده، بلكه برخي مديران ارشد دولت با مردم رو راست نبوده اند و برخي هم فاقد انگيزه مورد نیاز براي پيگيري جدي امور هستند.

برخي وزرا به دليل اينكه دنبال دردسر نبودند – به عنوان نمونه پرهيز از مواجهه با مجلس يا نهادهاي نظارتي و قضايي- اساسا نمي درخواست کردند در دولت باشند و رئيس جمهور آنها را به زور در دولت نگه داشت. مشخص است وزيري كه اينگونه در كابينه مي ماند، عملكردش و حتي نوع برخوردش با مردم و حتي حاميان دولت متفاوت مي شود و بيشتر منتظر پايان دوره است تا يك اقدام اساسي و ماندگار. پرسش مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که درست است که بعضی از این وزرا به جریان حامي دولت نزدیک هستند ولی در کشور «قحط الرجال» كه نيست، مي توان افراد پر انگيزه، جسور و جوان تر را به كار دعوت كرد. نكته ديگر توصيه اي است كه به آقاي رئيس جمهور دارم و آن اين است كه برخي کارها و گزارشات وزرا را به شكل دقيق تري بررسي نمايند.

لطفا , وزيران تحميلي را كنار بگذاريد

از اين نظر كه اگر برخي طرح هايي كه آقايان در جهت خدمت رساني ارائه مي كنند، عملي هست، ابتدا اجرا و سپس خبرش را به رئيس جمهور براي اعلام بدهند، نه اينكه از رئيس جمهور براي اعلام برخي طرح ها كه قابليت اجراي كامل ندارد، هزينه كنند. ما حامی دولت آقای روحانی بوده ایم و امروز هم هستیم. با این وجود هنگامی که مي بينيم يك مدير مياني دولت با خود دولت و برنامه هايش هماهنگ نيست و تغيير هم نمي كند، متعجب مي شويم. متاسفانه همچنان مديراني در سطوح متفاوت دولت حضور دارند كه هيچ اعتقادي به شعارها، برنامه ها و سياست هاي اين دولت ندارند. به همین علت نیز نوعي انفعال در دولت به وجود آمده است.

چرا آقای روحانی به حضور وزرایی که علاقه ای به حضور در دولت ندارند، اصرار و پافشاری می کند؟

اگر این پرسش از ایشان پرسیده شود به احتمال زیاد ایشان عنوان خواهند کرد که این افراد کارشناس و خبره کار بوده اند و به همین علت دولت از آنها استفاده کرده هست. به هر حال آقای روحانی در این زمینه استدلال خاص خود را خواهد داشت. با این وجود بنده به عنوان یک فعال سیاسی و فردی که سه دوره در مجلس حضور داشتم چنین استدلالی را نمی پذیرم. بعضی از وزرایی که از مجلس شورای اسلامی آرای خوبی هم کسب کردند فاقد کارآیی مورد نیاز هستند. بدون شک یکی از بااهمیت ترین دلایل نارضايتي های اخیر فاصله مسئولان از مردم و بی مهری نسبت به آنها بوده هست. امروز در آستانه 40سالگي انقلاب اسلامی، هنوز برخي ادارات و دستگاه ها در بخش هاي متفاوت واکنش‌ها مناسبي با مردم ندارند.

هنگامی که یک معترض واکنش‌ها غيرعادي نشان مي دهد، يك زن در خیابان حجاب خود را برمی دارد، فردي با قمه به يك نهاد ریاست جمهوری حمله ور مي شود يا يك معترض برابر مجلس روي سقف اتوبوس خود مي رود، در واقع خشم خود را از اوضاع موجود جامعه و عملکرد برخي مسئولان نشان می دهد. اينها نشانه خشم مردم هست. این مردم همان مردمی هستند که در طول هشت سال جنگ تحمیلی جهت شهادت از یکدیگر سبقت می گرفتند. چه شده است که به این روز افتاده اند و دست به چنین کارهای می زنند؟ مسبب مهم این اوضاع چه کسانی هستند؟ بنده نمی گویم همه مردم دست به چنین کارهایی می زنند؛ ولی همین افرادی که چنین کارهایی را انجام می دهد به علت عملکردهاي نامناسب است که موجب شده است اعتماد بخش هایی از جامعه از مسئولان سلب شود. در نتیجه تا زمانی که این مسأله ترمیم نشود نمی توان نسبت به اصلاح اوضاع جامعه امیدوار بود.

شما تاكيد زيادي بر ارتباط ميان ناآرامي هاي اخير و عملكردها داريد…

بله. مسئولان باید به صورت جدی این پرسش را از خود بپرسند که چه شد که به یک باره يك موج اعتراضي شكل گرفت؟ مردمی که انقلاب کردند، در جنگ تحمیلی سنگ تمام گذاشتند و عزیزان خود را جهت حفظ نظام و انقلاب دادند و همواره پشتیبان و حامی نظام بودند. البته نبايد از برخي رويكردهاي يأس آفرين هم غافل شد. اينكه آیا صداوسيما فقط نكات منفي را در دولت مي بيند و منعكس مي كند. اينكه برخي ائمه جمعه در نماز جمعه به جای اینکه مردم و گروه های سیاسی را به وحدت دعوت کنند و عامل وحدت باشند، موضع گیری سیاسی و جناحي می کنند و موجب پيدايش زمینه دو دستگی در جامعه مي شوند.

فاصله مسئولان با مردم چگونه ترمیم می شود؟

ارتباط با مردم و نخبگان براي بيان واقعيات. بايد درخصوص مشكلات با مردم با صداقت و صراحت صحبت كرد و از مسيرهاي سخت موجود و آينده و راهكارهاي عبور از آنها سخن گفت. مردم اگر ببينند با آنها صادقانه و براق مسايل در ميان گذاشته مي شود حاضرند همراهي كنند و حتي هزينه هاي آن را هم بپردازند. نكته ديگر، شنيدن صدا و مطالبات مردم در همه حوزه ها و از سوي همه دستگاه ها و مسئولان است و نمايش اين اراده كه كشور و مسئولان آن توانايي و قصد عبور از چالش ها را به دور از درگيري هاي جناحي و مچ گيري هاي سياسي دارند. اگر این اوضاع ترمیم نشود نارضايتي ها در کشور به شکل جدی تری تکرار خواهد شد و در آن وقت به آسانی نمی توان آن را کنترل کرد. مخاطب سخن من فقط دولت نيست و اگر بر دولت تاكيد مي كنيم علت اين است كه به هرحال به لحاظ اجرايي مردم ارتباط و انتظار بيشتري از دولت نسبت به سايرين دارند.

ارتباط دولت با جامعه و حاميانش را همچنان ضعيف مي دانيد؟

ارتباط با مردم صرفا به معني گفت وگوی يك طرفه نيست. به عنوان مثال آقای روحانی در گفت وگوی تلویزیونی اخیر خود حرف جدیدی جهت مردم نداشت و دو هفته بعد از آن نيز در نشست خبری عمدتا همان مواضع قبلی را تکرار کردند. شايد اغلب کارشناسان سیاسی و رسانه ای با این سخن بنده هم عقیده باشند که هیچ ضرورتی جهت برگزاری نشست خبری مجدد آقای روحانی وجود نداشت. در ارتباط با حاميان نيز دولت آقای روحانی همچنان نتوانسته ارتباط منسجم و تاثیرگذاری با حاميانش و جریان های سیاسی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا برقرار كند.

منشأ این عدم ارتباط را باید در دولت جست وجو کرد و یا در بین جریان های حامی دولت؟

منشأ این عدم ارتباط را باید در دولت جست وجو کرد. آقای روحانی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 جلسه اي با اصلاح طلبان برگزار کرد. من در آن جلسه راجع به دو عنوان به آقای روحانی هشدار دادم و متاسفانه هر دو درست از آب در آمد. در شرایط کنونی مدیر دولت اصلاحات، بزرگان جریان اصلاحات و تشکل هایی مانند مجمع روحانیون مبارز از آقای روحانی حمایت می کنند. با این وجود رویکرد دولت در این زمینه پرسش برانگیز است و به نظر مي رسد رويكرد دفتر آقای روحانی كه در گذشته عدم میل به جهت ارتباط با جریان حامی آقای روحانی با دولت بوده هنوز تغيير نكرده است و برخي هم مدعي نقل قول هايي هستند كه گفته شده است اصلاح طلبان نقشی در پیروزی آقای روحانی در انتخابات نداشته اند، بلکه جریان اعتدال گرا بوده كه با حمايت از آقای روحانی، ایشان را به ریاست جمهوری رسانده است كه اميدوارم اين نقل قول ها صحيح نباشد. به نظر من آقاي واعظی بايد رويه غلطي را كه در گذشته وجود داشت تغيير دهد و راه را براي ديدارها، انتقادات و مشورت هاي جریان هاي اصلاح طلب و اصولگرا با آقای روحانی باز كنند كه اين بزرگترين خدمت به دولت هست. ما باید این واقعیت را بپذیریم که در شرایط کنونی دولت آقای روحانی عالی ترین دولت ممکن هست. ما در بین کاندیداهای ریاست جمهوری عالی ترین گزینه را جهت ریاست جمهوری گزینش کردیم. ولی با اين وجود نقدهاي خود را هم بيان مي كنيم. برخي از شخصیت های سیاسی اصلاح طلب و اعتدال گرا نسبت به رویکردهايي از دولت انتقاد دارند و شاید مواضعشان نیز تندتر از بنده باشد. با این وجود اغلب این افراد پیش خود فکر می کنند اگر انتقادات خود را مطرح کنند باعث تضعیف دولت خواهد شد. به همین علت نیز از بیان انتقادات خودداری می کنند.

شما که با آقای دکتر جهانگیری رابطه نزدیک دارید آیا ایشان نسبت به رویکرد بعضی افراد در نهاد ریاست جمهوری دلخوری دارند؟

آقای جهانگیری بزرگتر از آن است که نسبت به چنین مسائلی تصویر العمل نشان بدهد. نديدم و نشنيدم ایشان هیچ گاه از این اوضاع گلایه كنند. ولی بعيد نيست جريان هايي بي ميل به محدود كردن قدرت عمل ايشان باشند. باید این مسأله را پذيرفت که اين آقای جهانگیری است كه در همه ابعاد به دولت کمک می کند. دو نكته آخرم اين است كه اول، حضور مردم در صحنه همواره مشكلات را برطرف كرده هست. اين مردم شايسته بهترين سپاس ها و احترام هستند. در راهپيمايي 22 بهمن به ويژه در پایتخت کشور عزیزمان ایران كه خود حضور داشتم و در اين شرايط تهديدات خارجي و مشكلات داخلي، به حق حضور مردم گسترده و خيره كننده بود كه با هيچ زباني قابل توصيف نيست. دوم، با وجود نقدهايي كه بيان كردم، اعتقاد دارم كه دولت خدمات بزرگي در حوزه هاي متفاوت داشته است و به همين دليل انتظار همچنان از دولت بالاست؛ ولی نه دولت رسانه براي انعكاس آنها دارد و نه صداوسيما آنها را به شكل مطلوب براي اميدبخشي به مردم منعكس مي كند.

واژه های کلیدی: سیاسی | ارتباط | مسئولان | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz